17. november trocha inak

Autor: Roman Brecely | 17.11.2016 o 13:47 | Karma článku: 4,46 | Prečítané:  1411x

Demokracia nie je len o stranách, či o politikoch, je o nás všetkých, o silnej spoločnosti, ktorá sa dokáže zomknúť a prispieť spoločnou aktivitou k dobrej veci.

Milí priatelia, signatári petície za prijatie protischránkového zákona,

pri príležitosti 27. výročia 17. novembra Vám chcem poďakovať za občiansku angažovanosť, ktorú ste prejavili svojim podpisom pod petíciou strany Sieť za vylúčenie schránkových firiem z obchodovania so štátom. V súčasnosti je protischránkový zákon realitou. A je to aj Vaša zásluha. Ďakujem.

Ideály demokracie sa dnes podľa mnohých zmietajú v kríze. Politika sa občanovi stále viac vzďaľuje. Stáva sa tým povestným panským huncútstvom a málokedy zodpovedá reálnym potrebám ľudí. Zmeniť tento trend môžeme len spoločne. Osamotene to nedokáže žiadna strana a nedokáže to ani žiadny samozvaný politický spasiteľ.

Bežní ľudia sú dnes z politiky frustrovaní, prestávajú veriť v základný pilier demokracie, v princíp, že moc pochádza od občanov. Fakt, že petícia Siete sa stala zákonom je dôkazom, že občianska aktivita má zmysel. Demokracia nám všetkým ponúka priestor ovplyvňovať veci verejné a zabojovať spoločne za dobrú vec. Práve preto považujeme za nevyhnutné zvyšovať angažovanosť občanov, spolupracovať a zapájať čo najviac ľudí do konštruktívnych politických aktivít.

Demokracia nie je len o stranách, či o politikoch, je o nás všetkých, o silnej spoločnosti, ktorá sa dokáže zomknúť a prispieť spoločnou aktivitou k dobrej veci. Demokracia nemôže byť krvilačným súbojom dogmatikov, ktorí nie sú schopní akceptovať iný názor. Práve naopak mala by byť priestorom pre otvorenú diskusiu rôznych názorov, o vzájomnom rešpekte, nie o sústavnom znevažovaní tých, s ktorými nesúhlasíme. Súčasný stav nič neriešiacich politických hádok a zákopových vojen má jediné riešenie - presadzovať občiansky angažovanú politiku, ktorá zapojí do politickej spolupráce širokú verejnosť.

Som realista a neverím na vyvolených politikov ani na bezchybných vodcov národa. Verím však v silu postupnej trpezlivej práce, v silu spolupráce normálnych ľudí s ich dobrými aj menej dobrými vlastnosťami. Chcem dať čo najväčší priestor Vášmu občianskemu hlasu, Vašim postrehom, nápadom, aj kritickým pripomienkam. A áno, ako nový predseda strany som odhodlaný spájať ľudí bez ohľadu na stranícke tričká v ďalších petičných akciách. Hlas ľudí bojujúcich za svoje ideály musí v našej spoločnosti znieť silnejšie ako nenávistné reči „demokratov“, pre ktorých existuje len jediné správne videnie sveta (ich vlastné) a musí byť dosť silný na to, aby vrátil do reality aj dlhoročných politikov, pre ktorých sú problémy bežných ľudí na úrovni sci-fi.

Pýtate sa, prečo Vám tieto slová vôbec píšem? Pretože iba silná spoločnosť cieľavedomých a zomknutých občanov akými ste vy, naplní novembrové ideály skutočným obsahom.

Želám všetkým pekný sviatočný deň.

 

Roman Brecely, predseda strany Sieť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

VšZP nechce dôchodkyni preplatiť liek, bez ktorého by už bola polroka mŕtva

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

Minúta po minúte: Stále nie je jasné či sa od pondelka otvoria školy

Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie.

Archívny rozhovor

Bývalý spolumajiteľ Plusky o dohode s Pentou: Cítim sa podvedený

Šimák zomrel vo veku 72 rokov.


Už ste čítali?