Čo všetko ukrýva faktúra za elektrickú energiu.

Autor: Roman Brecely | 2.3.2016 o 9:00 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  2637x

Vzhľadom k tomu, že vo svojich príspevkoch poukazujem na vysoké ceny el. energie na Slovensku, dostávam množstvo dotazov na skladbu samotnej ceny el. energie.

Pri pohľade na faktúru pri vyúčtovaní sa spotrebiteľ nedozvie až tak veľa. Informácie sú pomerne neprehľadné a pre väčšinu spotrebiteľov nemajú takmer žiadnu vypovedaciu hodnotu.

Tak, ako som písal vo svojich predošlých komentároch, ceny elektriny pre koncových odberateľov na Slovensku patria medzi najvyššie v EÚ a sú dnes objektom kritiky domácností aj podnikateľov.

Dôvodom súčasných vysokých cien je jednoznačne regulovaná zložka, keďže cena komodity (el. energie) sa pohybuje na úrovni okolitých štátov a má dlhodobo klesajúcu tendenciu. Regulované zložky zahŕňajú platby za prenos a distribúciu elektriny, tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá zabezpečuje kompenzáciu nákladov systému na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, z domáceho hnedého uhlia, z kombinovanej výroby tepla a elektriny a činnosť obchodníka s krátkodobým trhom s el. energiou (OKTE). Samostatnými zložkami sú potom tarifa za systémové služby (TSS), ktorá kompenzuje náklady na podporné služby v rámci prenosovej sústavy a odvod do jadrového fondu.

Podiely jednotlivých zložiek koncovej ceny elektriny pre domácnosti za rok 2015 zobrazuje tento graf. Distribúcia elektriny znázorňuje priemer troch distribučných spoločností v tarifných pásmach v intervale 2,5-5MWh (bežná domácnosť); bez spotrebnej dane a DPH. Mesačný poplatok za odberné miesto je tiež zahrnutý do tejto položky

Odvod do JF sa bude zvyšovať o infláciu k 1.júlu

Hospodárska súťaž (konkurencia) na trhu koncovej dodávky elektriny môže v súčasnosti prebiehať len v rovine koncovej ceny elektriny – ceny za dodávku elektriny, ktorá tvorí iba 38% z celkovej fakturovanej ceny. Ostatné zložky sú v celom rozsahu určované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a pre voľný trh s elektrinou nemenné. Tvoria však významnú časť koncovej ceny – 62%

Problémom je, že od roku 2008 klesli ceny el. energie na trhoch o viac, ako 60%, ale spotrebitelia to nijako nepocítili na svojich peňaženkách. Dôvodom je to, že regulované poplatky sa postupne viac a viac „nafukovali“ až tak, že dnes sú ceny el. nad priemerom EÚ a najvyššie v regióne. To nielen neúmerne zaťažuje rozpočet slovenských domácností, ale vysoké ceny energií bezprostredne znižujú aj konkurencieschopnosť hospodárstva a majú vplyv na zamestnanosť a hospodársky rast. Menej konkurencieschopné podniky znamenajú, že k nám príde menej investícií, prípadne, že existujúce podniky nebudú rozširovať svoje aktivity. Na vysoké ceny elektrickej energie pre priemysel upozorňujú pritom viaceré podnikateľské združenia a komory.

Zníženie cien energií je možné dosiahnuť iba prostredníctvom zavedenia skutočnej hospodárskej súťaže na trhu koncovej dodávky elektrickej energie cez postupnú dereguláciu dodávok elektriny pre malé podniky a domácnosti, inštitucionálnou reformou samotného systému regulácie, bezodkladnou reformou systému podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny, odstránením netrhových (korupčných) riešení pri obstarávaní podporných služieb, oslobodením výrobcov OZE od spotrebnej dane a vyňatím podpory ťažby domáceho uhlia z tarify za prevádzkovanie systému (TPS), resp. jej úplným zrušením.

 

Ing. Roman Brecely, MBA, vedúci stálej pracovnej skupiny pre energetiku a kandidát do NR SR za #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

VšZP nechce dôchodkyni preplatiť liek, bez ktorého by už bola polroka mŕtva

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

Archívny rozhovor

Bývalý spolumajiteľ Plusky o dohode s Pentou: Cítim sa podvedený

Šimák zomrel vo veku 72 rokov.


Už ste čítali?