Vláda klame o učiteľských platoch!

Autor: Roman Brecely | 25.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  2892x

Dnes sa začína časovo neobmedzený štrajk učiteľov, ktorý sa bezprostredne dotkne všetkých nás, ktorí máme školopovinné deti.

Ja mám doma dvoch školákov a celkom zásadným spôsobom si budem musieť prispôsobiť agendu, aby sme to doma zvládli. No napriek tomu učiteľom nesmierne fandím v ich úsilí a povzbudzujem ich aby sa tentokrát už nedali opiť rožkom a vydržali až do dosiahnutia zmysluplných garancií zo strany vlády. Vo svojich príspevkoch sa zvyčajne venujem zúfalému stavu v slovenskej energetike, ktorá sa vďaka bezuzdnej chamtivosti vlády R. Fica dnes nachádza niekde v stredoveku. Ale v stredoveku sa zjavne nenachádza iba energetika ale aj slovenské zdravotníctvo a školstvo. Mám vo svojom okolí veľa priateľov z učiteľskej obce, ktorých si veľmi vážim a ktorých každodenná zodpovednosť zďaleka nie je docenená. V pondelok tiež pôjdu do štrajku, pretože po všetkých výhovorkách súčasnej vlády na všetko možné (podotýkam, že R. Fico je na čele vlády s krátkou pauzou už bezmála 10 rokov) a po ustavičnom „fňukaní“ ministra Draxlera na nedostatok prostriedkov vo verejných financiách, už učitelia ani inú možnosť nemajú. Lož posvätená vládou sa stala súčasťou nášho bežného života a oni sa už jednoducho nechcú nechať vodiť za nos. Teraz je na nás ostatných, ako ich v ich úsilí podporíme. Tu je pohľad zo strany učiteľa, ako to v skutočnosti s ich platmi vyzerá:

"Pán predseda vlády a minister školstva spolu s novinármi, ktorí ich slová bez overenia zverejňujú všetkým obyvateľom, klamú buď úmyselne alebo by sa mali vrátiť do školských lavíc na matematiku. Inak si neviem predstaviť ako môže tabuľkový plat vysokoškolsky vzdelaného učiteľa niekto považovať za „priemerný slovenský plat“.

Priemerná mesačná mzda v hospodárstve SR za 3. kvartál 2015 bola 861€ (zdroj: štatistický úrad). Čerstvý absolvent pedagogickej fakulty je zaradený do tarifnej triedy 10 a do vyšších tried (11, 12) sa dá postúpiť len po získaní I., resp. II. atestácie, na ktoré sa vyžaduje prax a ďalšie vzdelávanie.

Podľa novej platovej tabuľky tarifných platov pedagogických zamestnancov (platná od 1.1.2016, zdroj: minedu.sk) bežný učiteľ (bez atestácií) nedosiahne priemerný plat ani po 32 ročnej praxi.  Učiteľ s prvou atestáciou tento priemer dosiahne po približne 15. rokoch a učiteľ s druhou atestáciou za 3 roky. Aby to však nebolo jednoduché na absolvovanie atestačnej skúšky musí učiteľ získať 30 (na prvú), resp. 60 kreditov (na druhú) na rôznych akreditovaných školeniach, kurzoch a vzdelávaniach, čo väčšinou trvá 2-3 roky (na 30 kreditov).

Z toho vyplýva, že sa vládna strana pokúša manipulovať s číslami alebo sú absolútne nekompetentní. Zaujímavá bola aj zmena štatistických podkladov, keď si do porovnania dal predseda vlády priemerné mzdy jednotlivých krajov, aby mu to vyšlo. Tým však ohúri len svojich voličov, ktorým je jedno, že do priemeru zneužíva pracujúcich za minimálnu mzdu, ktorých je na južnom a východnom Slovensku pomerne dosť.

Prečo je plat učiteľa, ktorý musí mať úplné vysokoškolské vzdelanie, porovnávaný s platmi ľudí, ktorí majú stredoškolské vzdelanie?? Prečo sa plat a postavenie učiteľa neporovnáva s inžiniermi, lekármi, právnikmi atď, ktorí majú úplné VŠ vzdelanie??

Tieto otázky si kladie každý učiteľ, ale žiaľ nemáme také odbory, ministra, ani vládu, ktorá by si uvedomila, že vzdelaný človek je najvyššou hodnotou pre každú spoločnosť. Preto musíme bojovať sami za seba."

Na záver už iba dodávam, že neuveriteľne nekompetentný a arogantný postoj Ficovej vlády k požiadavkám učiteľov jasne vykresľuje, ako málo akciovej spoločnosti SMER záleží na kvalite vzdelávania na Slovensku. Verím, že 5. marca  ľudia využijú svoju príležitosť a túto vládu "premárnených príležitostí" pošlú nenávratne do histórie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič bude víťaziť, kým ho nechajú

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?