Kto zastaví Holjenčíka?

Autor: Roman Brecely | 8.1.2016 o 9:00 | (upravené 8.1.2016 o 10:04) Karma článku: 9,87 | Prečítané:  2876x

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nám po tajomne prebiehajúcom cenovom konaní priniesol nádherný novoročný darček pre všetkých občanov. Určil nám novú výšku TPS, ktorú budú v roku 2016 platiť všetci koncoví odberatelia!

Navýšenie tarify za prevádzkovanie systému (TPS) neznamená, že ceny el. energie porastú. Naoko ostane všetko po starom a všetci budeme spokojní, pretože cena sa nezvýšila, možno dokonca aj o pár centov klesne. Trik je ale v tom, že ceny el. energie ako takej na svetových trhoch dlhodobo klesajú, len tie naše akosi ostávajú rovnaké.

Z celkovej ceny na faktúre dnes spotrebiteľ platí za el. energie iba okolo 38%. Zvyšok sú regulačné a distribučné poplatky, medzi ktoré patrí aj TPS. Pri všeobecne znižujúcich sa cenách el. energie sa zvýšenie TPS nijako neprejaví na cene. Pravdou však je, že by sme mali platiť menej a to sa nedeje, keďže platíme viac za TPS.

V roku 2015 táto tarifa predstavovala viac ako 16% priemernej koncovej ceny elektriny a je súčasťou mesačnej faktúry pre všetky domácnosti, pričom výnosy (cca 680 mil Euro za minulý rok) smerujú Slovenským elektrárňam ako výrobcovi elektriny z domáceho uhlia (a odtiaľ uhoľným baniam a do „alobalu“), k výrobcom zelenej energie (OZE), výrobcom elektriny kombinovanou formou elektriny (VÚKVET) a tiež na financovanie činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).

ÚRSO sa na čele s pánom Holjenčíkom rozhodlo, že už ani 680 mil Eur ročne "chobotnici" nepostačuje a tarifu opäť nenápadne a bez akéhokoľvek vysvetlenia navýšilo o viac ako 1 Euro, zo súčasných 21,82 Euro/MWh bez DPH na 22,90 Euro/MWh bez DPH.  Opäť sa teda občania poskladajú na lukratívny biznis "vyvoleným" bez toho, že by dostali čokoľvek navyše. Zdá sa pritom, že už aj samotným elektrárňam takéto „vypaľovanie“ spotrebiteľov prekáža a žiadajú, aby podporu domáceho uhlia zabezpečil štát priamo zo svojho rozpočtu.

Slovensko je dlhodobo kritizované Európskou komisiou za vysoké ceny el. energie a je to hlavne zásluhou Regulačného úradu, že ceny sa vďaka zle nastaveným parametrom (najmä TPS) úplne vymkli spod kontroly. Práve preto považujem rozhodnutie navýšiť tarifu TPS za vrchol arogancie a nekompetentnosti nielen zo strany Regulačného úradu, ale aj vládnej moci.

Tento krok Regulačného úradu iba dokazuje opodstatnenosť podania žaloby prostredníctvom Európskeho inštitútu na ochranu spotrebiteľa a právny štát za nezákonnosť uplatňovania TPS v koncovej cene el. energie.

http://www.etrend.sk/firmy/zdruzenie-blizke-sieti-zaluje-distribucne-spolocnosti-elektriny-chce-vracat-slovakom-stovky-eur.html

Ing.Roman Brecely, MBA

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.

DOMOV

Dobré ráno: Fico s Kaliňákom sa vysmiali protestom aj prezidentovi

Saková je Kaliňákov, teda náš človek.

KOMENTÁRE

Saková je ďalší výkrik zúfalstva

Čím skôr však bude Saková vo funkcii, tým skôr bude môcť vláda žať politické plody svojho rozhodnutia.


Už ste čítali?