Ďalšia pripravená lúpež v energetike pod taktovkou SMER, a.s.

Autor: Roman Brecely | 25.9.2015 o 13:09 | (upravené 25.9.2015 o 20:48) Karma článku: 12,72 | Prečítané:  4391x

Po ÚRSO, SE, Mochovciach a Gabčíkove prichádza ďalší lukratívny business pre „vyvolených“ z dielne SMER, a.s.. Tentokrát s poistkou stabilizovania príjmov až do roku 2030!

Zatiaľ čo premiér Fico zabáva verejnosť lacným politickým divadlom na „kvóty-nekvóty“, jeho stranícki kolegovia z MH SR potichu pripravujú  pascu na občanov v podobe všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ), platného až do roku 2030. Pekne potichu a bez akejkoľvek informácie pre verejnosť, vydalo MH SR dňa 2. septembra bezprecedentné rozhodnutie o uložení povinnosti SE, a.s. vyrábať elektrickú energiu z domáceho uhlia od 2017 do 2030. V praxi to znamená, že občania sa budú vo faktúrach za el. energiu aj naďalej skladať súkromnej firme na neefektívnu ťažbu hnedého uhlia a následne neefektívnu a vysoko emisnú výrobu el. energie v Elektrárni Nováky (ENO). Každoročne táto sume predstavuje cca 100 mil. eur a pri stále trvajúcom poklese ceny el. energie na burze, sa môže táto podpora vyšplhať až na 130 mil. Eur ročne. Do roku 2030 hovoríme teda o celkovej sume okolo 2 miliardy Eur neefektívne vynaložených prostriedkov na úkor spotrebiteľov na Slovensku!!!

Je zarážajúce, že takéto rozhodnutie bolo doteraz vydávané iba na obdobie jedného max. dvoch rokov, ale nikdy nie na tak dlhé obdobie! Je evidentné, že súčasná vláda si týmto absurdným opatrením rýchlo potrebuje dlhodobo poistiť svoj „kšeft“ a nemá žiadny záujem o systémové a transparentné riešenie rozvoja alternatívnych riešení pre v región Hornej Nitry. Namiesto toho presadzuje energetický zdroj s najnižšou účinnosťou a najvyššou produkciou škodlivín na Slovensku.

Nie je ťažké si domyslieť, že cieľom rozhodnutia MH SR je vytvorenie nezrušiteľného právneho rámca, ktorý bude garantovať súčasnému (SE) aj budúcemu (EPH?, HBP?....) vlastníkovi ENO isté výnosy do budúcna, na ktoré sa poskladajú všetci odberatelia el. energie na Slovensku v tarife za prevádzkovanie systému (TPS).

Aj táto kauza dokazuje opodstatnenosť žaloby prostredníctvom Európskeho inštitútu na ochranu spotrebiteľa a právny štát za nezákonnosť uplatňovania TPS v koncovej cene el. energie.

http://www.etrend.sk/firmy/zdruzenie-blizke-sieti-zaluje-distribucne-spolocnosti-elektriny-chce-vracat-slovakom-stovky-eur.html

Quo vadis, Slovensko?!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?