Ficova spanilá jazda na „Gabčíkovskej vlne“

Autor: Roman Brecely | 29.4.2015 o 7:00 | Karma článku: 10,16 | Prečítané:  2508x

Včera sme boli opäť svedkami sebavedomých vyhlásení Roberta Fica, keď na tlačovej besede k téme Gabčíkovo pokračoval vo svojej spanilej volebnej jazde na "Gabčíkovskej vlne". Krátko po tom, ako Enel minulý týždeň oficiálne oznámil, že celú kauzu vodnej elektrárne Gabčíkovo posúva na medzinárodnú arbitráž, kde bude požadovať odškodnenie 588 mil EUR, nezaváhal pán premiér ani na chvíľku, a v momente nadobudnutia právoplatnosti rozsudku Krajského súdu v Bratislave, sa poponáhľal oznámiť Slovensku túto „radostnú správu“. Nepovedal však celú pravdu.

Je potrebné podotknúť, že včerajším dňom sa naozaj rozsudok stal právoplatným a Vodohospodárska výstavba sa týmto de jure stáva prevádzkovateľom VEG. K celej pravde je však nutné dodať, že celé podivne rýchle rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave z 9. marca tohto roku bolo iba rozhodnutím časti kauzy a neriešilo následné právne dôsledky a súvislosti. Ďalšie rozhodnutia môžu priniesť úplne iný pohľad na to, komu vlastne VEG patrí a kto bude musieť koho na záver odškodniť.

Z úst Roberta Fica sme včera počuli aj to, že štát bude žiadať od SE vrátenie 492 mil EUR za Gabčíkovo. K dokresleniu celej pravdy je nevyhnutné uviesť Ficove vyhlásenie na pravú mieru. Predpokladám, že suma 492 mil EUR, o ktorej premiér hovoril, je akousi kombináciou ušlého obratu a príslušenstva (úrokov) za dané obdobie.V prípade úspechu bude mať ale štát nárok na odškodnenie iba vo výške ušlého zisku, zjednodušene obrat mínus náklady, za obdobie ostatných deviatich rokov. Odhadovaný zisk za príslušné obdobie sa bude potom pohybovať niekde na úrovni cca 30–40 mil EUR.  V prípade úspechu štátu by malo teda Slovensko nárok na cca 30-40 mil EUR a nie deklarovaných 492 mil EUR.

To, že si Robert Fico si pletie obrat so ziskom môže byť zámer a zároveň súčasť jeho volebnej rétoriky. Ale v prípade, že to tak nie je, tak potom Boh nám pomáhaj!

Ďalšou desivou pravdou je to, že nezávislú medzinárodnú arbitráž nebudú zajímať spolitizované rozhodnutia slovenských súdov, a až opadnú vášne a utíchnu oslavné piesne, tak nastane tvrdá realita. To, že Slovensko dnes čelí reálnej žalobe v podobe 588 mil EUR, ostane visieť nad všetkými občanmi ako Damoklov meč do budúcna. Treba si uvedomiť, že prípadný úspech Slovenska na medzinárodnej arbitráži by nám priniesol 30-40 mil EUR, ale neúspech by znamenal priamy dopad na verejné financie, a to v plnej výške takmer 600 mil EUR (výrazný nepomer). Chápem, že Robert Fico sa žiadnych sporov neobáva, pretože keď príde deň zúčtovania, tak už dávno premiérom nebude a celé toto smetisko, ktoré tu zanechá, bude musieť upratať niekto iný.

Opäť dodávam, že celá kauza sa dala riešiť právne, politicky korektne a slušným bilaterálnym vyjednávaním nájsť riešenie, ktoré by bolo akceptovateľné všetkými zúčastnenými stranami. Politickou aroganciou súčasnej vlády je dnes Slovensko vmanipulované do ďalšej súdnej kauzy, tentokrát s najväčším domácim výrobcom elektrickej energie, v ktorej sa bude hľadať už iba „veľká záplata na veľkú dieru“, a ktorej vyústením môže byť aj to, že Slovensko vodnú elektráreň Gabčíkovo definitívne stratí.

„Gabčíkovská vlna“ je v tejto chvíli skvelý prostriedok na získavanie politických bodov rok pred parlamentnými voľbami. Obávam sa, že prioritou vôbec nie je znovuzískanie a prevádzkovanie VEG. Robert Fico iba neochvejne pokračuje vo svojej volebnej kampani za každú cenu. Kampani, ktorá sa môže s vysokou pravdepodobnosťou zapísať do dejín Slovenska ako najdrahšia v histórii a unikátna v tom, že ju zaplatíme z verejných prostriedkov budúcich rozpočtov.

 

Ing. Roman Brecely MBA, vedúci stálej pracovnej skupiny pre energetiku strany SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?