reklama

Zrušme voľby! Sú drahé a okrádajú ľudí o čas.

Alebo prečo sú pre mnohých súčasných politikov dvojkolové voľby primátorov aj županov neprijateľnou témou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Ušetrenie financií, nezáujem ľudí o župné voľby, strach z nástupu extrémizmu, alebo víťazstva organizovanej a disciplinovanej menšiny na úkor väčšinového obyvateľstva.

Toto sú hlavné témy, ktoré sprevádzajú diskusiu o zrušení druhého kola župných volieb. Ide o vážnu vec, ktorú však doterajšie rokovanie v parlamente mení na ďalšiu domácu veselohru tipu: ,,Nevera po Slovensky.“

Druhé kolo volieb je podľa niektorých poslancov zbytočné, drahé a pozor, prichádza najväčší argumentačný klenot z dielne poslanca NR SR: „okráda ľudí o čas“. Áno, čítate dobre, aj takéto perly ducha zaznievajú v inštitúcii, ktorá rozhoduje o pravidlách fungovania našej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snahu o zrušenie druhého kola župných volieb považujem za nebezpečné oslabenie demokracie na Slovensku a nie je ničím iným, ako pokusom o upevnenie pozície veľkých alebo tradičných strán vo VÚC. Na druhej strane však osobne nesúhlasím ani s tvrdeniami opozície, že novelou zákona by si strana Smer zákonite upevnila pozíciu. Voľby do VÚC sa vyznačujú pomerne nízkou volebnou účasťou a celkom pokojne sa môže stať, že v krajoch, kde je silnejšie zastúpenie maďarskej menšiny by posty županov získali maďarskí kandidáti (Nitra, Trnava, Košice,...). Ich voliči, hoci patria k menšine, sa totiž volieb zúčastňujú disciplinovane. Rovnako sa môže stať, že v krajoch, ktoré sa vyznačujú silnou mierou občianskej nespokojnosti kvôli dlhodobému ignorovaniu rómskeho problému, vyhrá ten kandidát, ktorý sľúbi voličom riešenie rómskeho problému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Jednokolové voľby môžu teda dopadnúť akokoľvek a nie sú zárukou výhod pre žiadneho kandidáta. Omnoho závažnejší je však fakt, že výsledok jednokolových volieb vôbec nemusí odzrkadľovať vôľu väčšiny. Ich výsledkom môže byť presný opak toho, čo tvrdia predkladatelia zákonov. Nie oslabenie extrémizmu a zníženie dôvery v demokratické inštitúcie, ale posilnenie radikálnych prejavov a prehra väčšiny voličov, ktorým záleží na demokracii, hájacej záujmy Slovenska.

Aj preto považujeme v Sieti pokusy o zrušenie druhého kola volieb predsedov samosprávnych krajov za neprijateľný hazard. Občania nesmú byť z politického rozhodovania vytláčaní, naopak, mali by doňho byť viac angažovaní. Nie len predsedovia VÚC, prezident, ale aj starostovia a primátori by podľa Siete mali byť volení v dvoch kolách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto ak chceme nájsť balans medzi ušetrením financií a snahou o to, aby komunálne voľby čo najviac odzrkadľovali vôľu voličov, prečo sa nepokúsiť o kompromis? Napríklad spojiť voľby do VÚC, obcí a miest, ale zároveň zaviesť dvojkolové voľby županov a primátorov miest?

Možno sa toho dominantné strany boja preto, že v prípade volieb, hlavne do väčších miest, sa ich konkurencia doteraz často vybíjala navzájom. Druhé kolo by ich voličov vedelo zjednotiť.

Ak však predkladatelia volebných zákonov to myslia s demokraciou vážne, nemali by myslieť len na peniaze a krátkodobé záujmy, na úkor budúcnosti našej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existujú oveľa lepšie príklady plytvania verejných financií, ktorým treba zamedziť, nie druhému kolu volieb. Mimochodom, keď nabudúce bude málo voličov hlasovať v prvom a jedinom kolo župných volieb, zrušíme ich úplne? Veď ak ich ľudia ignorujú, tak načo plytvať verejnými financiami...

Roman Brecely, predseda strany Sieť

Roman Brecely

Roman Brecely

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ex-minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a v súčasnosti predseda politickej strany Sieť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu